Диференціал і головна передача

При русі автомобіля крутний момент від коленвала



По суті, головна передача - це не що інше, як шестерний понижуючий редуктор, в якому провідна шестірня пов'язана з вторинним валом КПП, а ведена – з колесами автомобіля. За типом зубчастого з'єднання головні передачі розрізняються на такі різновиди:
• циліндрична – в більшості випадків застосовується на автомобілях з поперечним розташуванням двигуна і коробки передач і переднім приводом;
• конічна – застосовується дуже рідко, так як має великі габарити і високий рівень шуму;
• гіпоїдна – найбільш затребувана різновид головної передачі, яка застосовується на більшості автомобілів з класичним заднім приводом. вк.ком/autobap Гіпоїдна передача відрізняється малими розмірами і низьким рівнем шуму;
• черв'ячна – практично не застосовується на автомобілях через трудомісткості виготовлення і високої вартості. Також варто відзначити, що автомобілі з переднім і заднім приводом мають різне розташування головної передачі. У передньопривідних автомобілях з поперечним розташуванням КПП і силового агрегату, циліндрична головна передача розташовується безпосередньо в картері КПП.
В автомобілях з класичним заднім приводом головна передача встановлена в корпусі ведучого моста і з'єднана з коробкою передач за допомогою карданного валу. У функціонал гіпоїдною передачі задньопривідного автомобіля також входить і розворот обертання на 90 градусів за рахунок конічних шестерень. Незважаючи на різні типи та розташування, призначення головної передачі залишається незмінним

Диференціал автомобіля найчастіше поєднаний з головною передачею і розташовується відповідно в картері коробки передач або в корпусі заднього моста. Однак диференціал може бути встановлений і між провідними осями повнопривідного автомобіля. Диференціал являє собою планетарний редуктор і поділяється на такі різновиди:
• конічний – в більшості випадків встановлюється спільно з головною передачею між колесами однієї привідної осі;
• циліндричний – найбільш часто застосовується для розв'язки провідних осей повнопривідних автомобілів;
• черв'ячний – є універсальним і встановлюється як між колесами, так і між провідними осями. Основне призначення диференціала полягає в розподіл крутного моменту між колесами автомобіля і зміни їх частоти обертання відносно один одного. Так, наприклад поворот автомобіля без диференціала був би просто неможливий, так як при повороті зовнішнє колесо обов'язково повинно обертатися з більшою частотою, ніж внутрішнє.
Диференціали існують симетричні і несиметричні. Симетричний диференціал передає рівний крутний момент на обидва колеса і встановлюється найчастіше спільно з головною передачею. Несиметричний диференціал дозволяє передати крутний момент в різних пропорціях і встановлюється між приводними осями автомобіля.

Диференціал складається з корпусу, шестерень, сателітів та напівосьових шестерень. Корпус зазвичай поєднаний з веденою шестірнею головної передачі. Шестерні-сателіти відіграють роль планетарного редуктора і з'єднують напівосьові шестерні з корпусом диференціала. Напівосьові (сонячні) шестерні з'єднані з провідними колесами допомогою півосей на шліцьових з'єднаннях. При всіх плюсах у найпростішого диференціала існує і недолік. Справа в тому, що частота обертання може бути розподілена на колеса не лише в співвідношенні, наприклад 50/50, 40/60 або 35/65, але і 0/100. Тобто, на одне колесо автомобіля може бути переданий абсолютно весь крутний момент, в той час як друге колесо буде абсолютно статично. Таке трапляється в тому випадку, якщо автомобіль застряг у багнюці або на льоду. Однак сучасні диференціали більш досконалі і практично позбавлені цього недоліку. Багато диференціали мають жорстку автоматичне або ручне блокування. Крім того сучасні легкові повнопривідні автомобілі забезпечуються системою курсової стійкості, яка заснована на оптимальний розподіл крутного моменту між осями і окремими колесами в залежності від траєкторії руху.
Інші статті